Pocenie się ciała to prawidłowa reakcja fizjologiczna organizmu, która pozwala na jego ochłodzenie, pozbycie się ubocznych produktów metabolizmu oraz toksyn.
Natomiast nadpotliwość ciała, w tym wzmożone pocenie twarzy, głowy, obszarów pod pachami czy nadmierna potliwość stóp, to dolegliwość, którą można leczyć. Nadmierne wydzielanie potu wpływa na spadek poczucia pewności siebie oraz ograniczenie kontaktów towarzyskich.
Leczenie nadpotliwości Białystok ma na celu zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe w miejscach poddanych zabiegowi, co w efekcie prowadzi do uniemożliwienia nadmiernego wydzielania potu. Terapia opiera się na kilku powtarzających się zabiegach, które prowadzą do całkowitej zmiany funkcjonowania gruczołów potowych i tym samym do zatrzymania wydzielania potu.
Terapia toksyną botulinową pozwala ograniczyć pracę gruczołów potowych, dlatego idealnie sprawdza się w walce z problemem nadpotliwości. Niweluje pocenie stóp, zwalcza nadmierne pocenie twarzy i głowy, usuwa nadmierne pocenie pod pachami. Toksyna zaczyna działać po 72 godzinach, natomiast pełen efekt terapii widać po 7-14 dniach. Zatrzymanie wydzielania nadmiernej ilości potu trwa do 6-8 miesięcy, przy czym niektórzy pacjenci odczuwają efekty zabiegu nawet do roku od wstrzyknięcia toksyny botulinowej.
Zabieg leczenia nadmiernej potliwości jest mało inwazyjny i bezpieczny, pod warunkiem jednak, że zostanie przeprowadzony przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Okres rekonwalescencji jest krótki. Pacjent praktycznie od razu może wrócić do zwykłej, codziennej aktywności, jednakże zaleca się:
przez 24 godziny po zabiegu nie podejmować dużego wysiłku fizycznego
przez 24 godziny nie spożywać alkoholu
przez 2 tygodnie unikać ogrzewania ostrzykniętej okolicy, w tym także unikać sauny czy solarium
przez 48 godzin nie unosić rąk wysoko po zabiegu ostrzykiwania okolicy pach
Bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
należy bezwzględnie poinformować lekarza przeprowadzającego zabieg o wszelkich przyjmowanych lekach,
miejscowe infekcje skóry,
ciąża, okres laktacji.
Względne: istnieje możliwość wystąpienia większej ilości zasinień pozabiegowych:
zaburzenia krzepnięcia krwi,
stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).